Piirdekaablita robotniiduk, millega peaks arvestama
Piirdekaablita robotniidukid on nüüd mõnda aega olemas olnud. Saame nüüd teha väikese kokkuvõtte inimestele, kes seda ostu täna kaaluvad.
Tootjate võidujooks on olnud üsna tihe ja turule on tekkinud üksjagu erinevaid isendeid, mille põhilise omadusena on väljatoodud, et see ei vaja piirdekaablit.
Alustame sellest, et kõik robotniidukid ei kasuta sama tehnoloogiat ning “piirdekaablivabadus” on saadud erinevatel viisidel.
Esimese asjana tasuks silmas pidada, et kui robotniidukil puudub piirdekaabel, siis see ei tähenda, et see masin on automaatselt varustatud virtuaalse piirdega. On olemas lahendused, kus robotniiduki piire on murulapi lõpp või füüsiline takistus. Ehk siis robotil on sensorid, tänu millele see saab aru, kuna murupind lõppeb ja aeg on suunda muuta. Iseenesest kaval lahendus ja robot reeglina toimetabki muru peal ning ei lähe sellest alast välja. Lihtne lahendus lihtsasse aeda, kuid sellegipoolest soovitame enne ostu konsulteerida asjatundjatega. Tulenevalt sellest, et robotil on muruandurid ning puudub kaabel, ei saa see aru, kui Teie muru läheb üle naabri omaks. Seega on antud mudeli kasutamise eelduseks see, et Teie ja naabri muru eraldaks mingisugune takistus. Kui naaberkrundiga piirdeaeda vahel pole, siis tuleb luua vähemalt 15 cm kõrgune barjäär. Veel tuleks arvestada sellega, et kui Teie aias on näiteks tänavakiviteed ja soovite, et robot nendest üle sõidaks, siis robot ei pruugi seda teha. Kui robotniiduk töötab murusensoriga, siis see ei ületa tänavakivi! Siin tehke kindlasti kindlaks, kas robotniidukil on ehk lisavarustuses midagi, mis võimaldaks sellel ületada kivisillutist. Paljudel on see võimalus olemas, aga mitte kõigil.
Teiseks, piirdekaablita robotniiduk ei pruugi vajada piirdekaablit, aga võib vajada juhtkaablit. Juhtkaabel on osadele robotniidukitele väga oluline osa, et robot oskaks pärast niitmist naasta laadimisjaama.
Seega võib robotit paigaldama asudes avastada üllatuse, et tuleb ikkagi poodi minna ja 50 m kaablit osta, mis siis nõuetele vastavalt maa külge kinnitada. Tegemist pole küll eriti keerulise tööga, aga siiski ootab Teid ees kaabli paigaldus. Siin tasub veel ära märkida, et on ka robotniidukeid, mis ise laadijasse ei lähegi. Tänaseks oleme harjunud, et robotniidukid on täielikult autonoomsed ja saavad muruhooldusega ise hakkama. Seega võib mõnele inimesele suureks üllatuseks tulla, et tema peab enda robotniiduki aku tühjenemisel ise laadima viima. Ka selliseid roboteid on turul. Neil on muidugi ka oma eesmärk. Need on üldiselt väga kompaktsed ning kui teil on mitu väikest ala, siis saate seda erinevatesse kohtadesse tõsta või hoopis kerge vaevaga suvilasse kaasa võtta.
Kolmandaks, virtuaalne piirdekaabel ei asenda füüsilist piirdekaablit.
Tänu virtuaalsele piirdele on inimesi, kes on saanud lõpuks endale robotniiduki, sest kaablite paigaldamine polnud varem võimalik või otstarbekas. Näiteks roboti saab kerge vaevaga suunata ületama asfalteeritud teed, betoneeritud ala jms. kuhu kaablite paigaldamine pole mõistlik. Ehk siis tegemist on teretulnud lahendusega ja on inimesi, kes on seda võimalust juba kasutanud.
Aga miks siis piirdekaablita robotniiduk ei asenda kaabliga robotniidukit?
Lühidalt rääkides on piirdekaabliga robotniiduki töötamine üsna konkreetne. Robotniiduki laadimisjaam genereerib ringisignaali ning robot töötab vastavalt sellele.
Kui signaalis on tõrge, siis saate Teie või tehnik kontrollida kindlaid punkte ning teha kindlaks probleemi allika ja selle lahendada. On samm-sammult juhendid, mis aitavad roboti taas tööle saada.
Piirdekaablita robotniiduki puhul on asi märksa keerulisem, kuna silmaga nähtavaid ja käega katsutavaid tegureid on vähem.
Virtuaalse piirdekaabliga robotniidukitel on läbiv teema GPS. Robot kasutab töötamiseks piirdekaablist tuleva signaali asemel GPS signaale. Ehk siis Teie robotniiduki töötamine või mitte töötamine sõltub täielikult sellest, kas või kui palju robotniiduk signaale kätte saab. Sellepärast on ka virtuaalse piirdekaabliga robotniidukite juhendis kirjas üksjagu nõudeid, mis peavad olema täidetud. Robotniiduki tööd võivad segada mitmed faktorid nagu näiteks tihedad puuladvad, metallkonstruktsioonid, elektrijuhtmed, puurkaev, elektrikilbid, ilmajaam, teie asukoht jpm. Suurtes Eesti aedades on kõiki nõudeid täita üsna keeruline ja siis tekib olukord, kas loobuda või katsetada. Kui ostja ja müüja on nõus vastutust jagama, siis tavaliselt ikka katsetatakse! Kui robot ei tööta ilma kaabliteta nii nagu peab, siis tootja lahendus olukorrale on kasutada ikkagi piirdekaablit. Õnneks on paljud tootjad selle võimaluse alles jätnud ja roboti saab tööle lõpuks ikkagi.
Tavapärastes olukordades on meie soovitus endiselt kaablitega robotniiduk.
Ennekõike seetõttu, et me teame, et see alati toimib ning ei sõltu kõrvalistest elementidest. Pärast robotniiduki paigaldust võite kindel olla, et kõik on täpselt nii nagu olema peab. Paigaldus on tihtipeale ka soodsam ning kiirem. Tulevik on kindlasti kaablivaba ja on kliente, kes on selle valikuga juba täna rahul. Aga seni, kuni on Eestis inimesi, kellel need lahendused ei tööta, seni me ei saa öelda, et virtuaalne piire asendaks füüsilist piirdekaablit.
NB! Ka piirdekaabliga robotniidukitel on GPS navigeerimine. GPS on nendel robotitel abivahend töö optimeerimiseks ja annab lisavõimalusi roboti tööd reguleerida. GPS-ga varustatud piirdekaabliga robotniiduk ei jäta tööd pooleli kui GPS signaal puudub.